Azərbaycanın və Monteneqronun Baş nazirlərinin görüşü olub
Azərbaycan Respublikasının Baş Naziri Novruz Məmmədovun iyunun 24-də Monteneqronun Baş Naziri Duşko Markoviç ilə görüşü olub.
Azərbaycanın və Monteneqronun Baş nazirlərinin təkbətək görüşü keçirilib.
Sonra görüş nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş tərkibdə davam etdirilib.
Baş Nazir Novruz Məmmədov Azərbaycan-Monteneqro dostluq əlaqələrindən danışaraq ölkələrimiz arasında çox yaxşı münasibətlərin qurulduğunu vurğulayıb. “Azərbaycan hər zaman Monteneqro ilə əlaqələrin inkişafına xüsusi önəm verir. Hesab edirəm ki, münasibətlərimizin inkişafında yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin xüsusi rolu var. Əlbəttə, bu səfərlərin, aparılan danışıqların nəticəsidir ki, bu gün ölkələrimiz arasında iqtisadiyyatın müxtəlif istiqamətlərində, o cümlədən qarşılıqlı investisiyaların qoyuluşu sahəsində səmərəli əməkdaşlıq mövcuddur. Biz gələcəkdə bu əlaqələri daha da genişləndirməliyik. Sizin səfəriniz də bu münasibətlərin inkişafına öz müsbət töhfəsini verəcək”, - deyə Novruz Məmmədov vurğulayıb.
Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionunun və onun ətrafında yerləşən 7 rayonun uzun illərdir erməni işğalı altında olduğunu bildirən Novruz Məmmədov qeyd edib ki, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri, Helsinki Yekun Aktı əsasında, ölkəmizin ərazi bütövlüyü çərçivəsində həll olunmalıdır.
Ölkəmizə səfərindən məmnunluğunu bildirən Baş Nazir Duşko Markoviç Azərbaycan ilə Monteneqro arasında çox yaxşı münasibətlərin mövcud olduğunu vurğulayıb. “Monteneqro kiçik ölkədir. Bizim bir çox ölkələrlə dostluq əlaqələrimiz var. Bu münasibətlərin bəziləri, o cümlədən Azərbaycan ilə əlaqələr bizim üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır”,- deyə Duşko Markoviç vurğulayıb.
Görüşdə enerji, turizm, tikinti, nəqliyyat sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarına və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
İyunun 24-də Azərbaycan Respublikasının Baş Naziri Novruz Məmmədovun adından Monteneqronun Baş Naziri Duşko Markoviçin şərəfinə rəsmi nahar verilib.

Azerbaijani, Montenegrin prime ministers meet
Azerbaijan`s Prime Minister Novruz Mammadov has met with Prime Minister of Montenegro Dusko Markovic in Baku.
The prime ministers of Azerbaijan and Montenegro first held a one-on-one meeting.
The meeting then continued in an expanded format with the participation of the delegations.
Highlighting Azerbaijan-Montenegro friendly relations, Prime Minister Novruz Mammadov said that close ties were established between the two countries. “Azerbaijan always attaches high importance to developing relations with Montenegro. High-level reciprocal visits play a special role in developing relations. Of course these visits and the talks held testify to a fruitful cooperation between the two countries in different fields of economy, including mutual investment making. We should expand these ties in the future. Your visit will also give a positive contribution to the development of these relations,” Novruz Mammadov underlined.
Novruz Mammadov noted that Azerbaijan`s Nagorno Karabakh region and seven adjacent regions had been under Armenia`s occupation for a long time. The Prime Minister said that Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict should be solved in accordance with the UN Security Council resolutions, Helsinki Final Act and Azerbaijan’s territorial integrity.
Prime Minister Dusko Markovic hailed Azerbaijan-Montenegro relations. “Montenegro is a small country. We have friendly relations with a number of countries. Some of these relations, including with Azerbaijan are very important to us,” Dusko Markovic added.
The sides also exchanged views on expansion of cooperation in the fields of energy, tourism, construction and transport as well as other issues of mutual interest.
On June 24, Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Novruz Mammadov hosted an official dinner for Prime Minister of Montenegro Dusko Markovic